Rustykalna kuchnia pełna ciepła to marzenie wielu osób, które szukają inspiracji w aranżacji tego pomieszczenia. Aktualnie odchodzi się od surowych, monochromatycznych wystrojów wnętrz i wprowadza się do nich żywe, ciepłe akcenty. Tylko z czego mogą być one wykonane? Pierwszym nasuwającym się na myśl materiałem jest drewno, jednak my proponujemy alternatywę dla gatunków powszechnie wykorzystywanych przy produkcji mebli – jest nią bambus. Dlaczego warto po niego sięgnąć? Wszystko wyjaśnimy w tym wpisie.

Dlaczego właśnie bambus?

 

Bambus to niezwykle popularny materiał w aranżacji wnętrz. Jest on uwielbiany nie tylko ze względu na swoją naturalną estetykę, ale także wspaniałe właściwości. Materiał ten pochłania dwutlenek węgla, a do tego jest trwały, lekki oraz wytrzymały. Brzmi interesująco, prawda? To jeszcze nie koniec. Bambus można wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. przy tworzeniu różnorodnych mebli, dekoracji czy akcesoriów. Możliwości są niemal nieskończone. Bambus bardzo łatwo się barwi, dzięki czemu znajduje zastosowanie w produkcji blatów bambusowych na wymiar. Możliwe jest bowiem uzyskanie różnych wariantów kolorystycznych tego drewna.

Bambusowe elementy w kuchennych meblach

 

Najprostszym sposobem na urozmaicenie wnętrza jest wykorzystanie ciekawych i unikatowych mebli. Kuchnia wbrew pozorom oferuje bardzo dużo możliwości dopasowania i łączenia ze sobą wielu elementów właśnie takich jak bambus. Najnowszym trendem jest wprowadzanie elementów ocieplających właśnie z tego materiału do wnętrz w neutralnych kolorach. Świetnie łączy się on z monochromatyczną farbą czy elementami w odcieniach betonu. W ten sposób powstają projekty na białe kuchnie z frontami bambusowymi. Taka aranżacja wnętrza sprawia, że jest ono ciekawsze, żywsze, a przy tym nadal przytulne. Można także zastosować odwrotną technikę – zostawić białe szafki, za to blat zamienić na bambusowy na wymiar. Meble kuchenne wykonane z tego materiału są niesamowicie wytrzymałe i łatwo usuwa się z nich zabrudzenia, dlatego warto sięgnąć nawet po ich jasne warianty.

Eleganckie dekoracje bambusowe

 

Możliwości dekoracji i urozmaicenia wnętrza za pomocą tego rodzaju drewna jest naprawdę wiele. Uniwersalnym i ciekawym  pomysłem jest wprowadzenie lameli bambusowych, które mają dużo zastosowań. Delikatne pionowe listwy wykonane z tego materiału nie tylko zdobią pomieszczenie, ale też wygłuszają je i poprawiają akustykę. Lamele bambusowe można również przymocować do sufitu, co zapewni jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych. Całości dopełnią stojaki na kwiaty i doniczki. Zieleń roślin wspaniale kontrastuje z kolorem bambusa. Innym pomysłem mogą być podkładki czy też organizery z tego bambusa, które będą zdobiły blat czy też stół.

Akcesoria kuchenne w ekologicznym stylu

Użytkowe akcesoria wykonane z bambusa to świetny sposób na wprowadzenie małych akcentów, które będą wizualnie pasować do reszty wystroju. Nawet przedmioty takie, jak noże czy szpatułki z rączką wykonaną z tego materiału mogą współgrać z otoczeniem kuchni i tworzyć z nim integralną całość. Podobnie jest ze stojakami na wino czy też deskami do serów lub wędlin. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przesadzić. Sekret dobrego wystroju tkwi w równowadze pomiędzy ciepłymi a neutralnymi barwami. Jeśli głównym elementem ozdobnym mają być fronty czy blaty bambusowe na wymiar, to reszta dekoracji i akcesoriów będzie się ze sobą zlewać. Zbyt dużo tego materiału może powodować przesyt. Lepiej postawić na małe, aczkolwiek ciekawe akcenty, które stanowić będą funkcjonalne dopełnienie wystroju. 

Bambus to świetne rozwiązanie dla osób, które kochają połączenie stylu boho z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wybór ekologicznych materiałów to przyjazny dla środowiska sposób na stylowy wystrój. Fronty, lamele bambusowe i inne akcesoria z tego materiału będą długotrwałym i wytrzymałym elementem nowej kuchni.