Bambus na dobre zadomowił się w kuchennych stylach wnętrzarskich. Dekoratorzy pokochali go  nie tylko za piękną teksturę, ale też jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wielu z nich  jednak podchodzi dość sceptycznie do używania tego surowca w aranżacji łazienek. Czy  naprawdę jest się czego obawiać? Oczywiście, że nie! W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego  blat bambusowy do łazienki będzie świetnym wyborem.

Czy drewno bambusowe nadaje się do wyposażenia łazienki?

Od lat drewno w wyposażeniu łazienki budzi żywe dyskusje wśród architektów wnętrz. Jak powszechnie wiadomo, surowiec ten chłonie wilgoć jak gąbka. Zbyt duże ilości wody mogą doprowadzić do puchnięcia, niszczenia, a nawet gnicia drewnianych mebli. Czego jak czego, ale w łazience z pewnością nie brakuje wilgoci! Nie oznacza to jednak, że meble drewniane nie powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu. Pędy bambusa wykorzystywane w produkcji drewna posiada grube, mocne pędy. Ich średnica osiąga nawet do 20-30 cm. Właśnie po takie pędy bambusa sięga się podczas produkcji płyt, z których następnie powstają meble. Te natomiast trafiają do domu zadowolonych klientów, gdzie służą przez wiele lat. Drewno bambusowe stosowane do aranżacji łazienki wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością.

Jak widać, blaty bambusowe nie tylko nadają się do łazienki, ale są wręcz stworzone do jej wymagających warunków. Odporność na zarysowania i wyszczerbienia świetnie idą w parze z niezwykle eleganckim wykończeniem.

Dżungla w łazience – czyli jak stworzyć aranżację łazienki z drewnem bambusowym?

Blaty bambusowe są dostępne w różnych kolorach – od słomkowego blondu, aż po głębokie brązy. Umożliwia to dopasowanie mebli do wizji pomieszczenia, którą wymyślił dekorator. Ogromną zaletą drewna bambusowego jest tekstura jego powierzchni, mocno kojarząca się z florą egzotycznych krajów. Pięknie prezentuje się z kafelkami, marmurem… a także innymi rodzajami drewna. Blaty bambusowe to również idealne tło dla zielonych roślin.

Świetnym pomysłem na wydobycie największego uroku blatu bambusowego do łazienki będzie wybór nablatowej umywalki. Warto sięgnąć po model, który swoim designem przypomina miskę. Zawsze można pójść również o krok dalej i zdecydować się na umywalkę nablatową wykonaną z kamienia rzecznego lub ceramiki. Podstawiona na blacie drewnianym łazienkowym, z pewnością pomoże stworzyć iluzję bycia w samym centrum dżungli. Jeżeli tego typu umywalka jest poza zasięgiem możliwości lub finansów, świetnym pomysłem będzie model o standardowej,
prostokątnej bryle.

Drewno bambusowe to podstawa stylu, jakim jest japandi. Polega on na połączeniu japońskiego ascetyzmu wnętrzarskiego i skandynawskiego minimalizmu. Styl ten idealnie sprawdza się w łazienkach – jest on nie tylko estetyczny, ale też niezwykle funkcjonalny. Wystarczy sięgnąć po blaty łazienkowe z bambusa o surowym wykończeniu i płyty gresowe, które swoim wykończeniem nawiązują do struktury drewna. Aby ocieplić wnętrze w stylu japandi, warto sięgnąć po oświetlenie o ciepłej barwie.

Gdy ściany i podłogi są już wykończone, pora na ostatnie szlify w postaci dodatków. Może być nim np. lustro wiszące w – a jakże – bambusowej ramie. Na samym blacie bambusowym można natomiast postawić akcesoria w jednolitym kolorze. Mogą one nawiązywać do koloru tapet lub kafelek, co stworzy ciekawy kontrast. Uroki blatu bambusowego do łazienki podkreślą także ręczniki naturalną bawełną, złożone w równą kostkę. No i oczywiście rośliny! Warto postawić tutaj na gatunki zielone, tj. monstery, paprocie, bluszcze lub figowce. Można zarówno postawić je w klasycznych doniczkach, jak i przymocować do ściany. Pomoże to stworzyć efekt prawdziwego deszczu intensywnie zielonych liści.