Śledząc trendy wnętrzarskie ostatnich sezonów, nie sposób nie zauważyć skłonności do wprowadzania drewna nawet do przestrzeni, z którymi bardziej kojarzą się płytki czy kafle. Dobrze zabezpieczone przed wilgocią drewno sprawdzi się świetnie w każdej łazience czy kuchni, dodając jej wyrafinowanego stylu. Drewniane lamele w łazience można zamontować na kilka sposobów np. na ścianach, suficie lub jako przepierzenie, czy lekką ściankę działową. W dzisiejszym tekście opowiemy, czym są lamele drewniane, jakie mają zalety oraz jak można je wykorzystać.

Czym są lamele?

Aktualnie czasy tapet lub paneli naściennych powoli przemijają. Obecnie wśród trendów królują wizualne dekoracje 3D, czyli bloki i lamele. O ile te pierwsze sprawdzają się głównie w przestronnych salonach, o tyle lamele zachwycają wszechstronnością. Można zamontować je w absolutnie każdym pomieszczeniu – nawet tym narażonym na dużą wilgoć. Czym dokładnie są te ozdoby? Lamele stanowią uniwersalny element dekoracji wnętrz, składający się z dwóch głównych elementów: listwy montażowej oraz profili. Najczęściej można spotkać lamele drewniane, choć zdarzają się też drewnopodobne lub aluminiowe. Dzięki nim można optycznie powiększyć przestrzeń i dodać jej głębi.

lamele

Jakie są zalety lameli bambusowych?

Sumując wszystkie zalety lameli bambusowych, śmiało, można powiedzieć, że to jedno z najlepszych rozwiązań do kuchni lub łazienki. Do ich zalet należą:

  • efektowność wizualna,
  • stosunkowo niska cena,
  • łatwość montażu,
  • uniwersalność,
  • łatwe utrzymanie czystości dzięki bambusowi. 

Zastanawiasz się, jak czyścić lamele czy meble z bambusa? Zapraszamy do poprzedniego artykułu, w którym przedstawiliśmy najłatwiejsze sposoby, jak to zrobić.

Lamele bambusowe w łazience

W przestrzeni łazienek lamele bambusowe są w stanie stanowić ozdobę i praktyczne przepierzenie w jednym. Mogą też pełnić funkcje czysto dekoracyjne, podnosząc znacząco walory estetyczne wnętrza. Lamele bambusowe drewniane występują w wielu grubościach, a zestawione z jasną kolorystyką ścian i wnętrza, wizualnie je powiększają. W większych łazienkach można wykorzystać lamele na więcej sposobów, choćby jako parawan. Co niezwykle istotne, ten element dekoracji w zależności od rodzaju i sposobu wykończenia, wpisze się w każdą aranżację, od tej klasycznej, dodając jej wdzięku i ciepła, po loftową, wprowadzając do niej powiew ekstrawaganckiej elegancji. Idealnie pasują do nich blaty drewniane do łazienek. Przy wyborze lameli do łazienki należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wilgocią, co przełoży się na wytrzymałość dekoracji, cieszącej oko nawet przez wiele lat.

Lamele bambusowe w kuchni

Lamele drewniane w kuchni układa się pionowo lub poziomo na ścianie, na suficie, na wyspie kuchennej, a nawet na podłodze. Idealnie komponują się w aranżację zawierającą drewniane fronty meblowe lub blat kuchenny drewniany na wymiar. Dla potrzebujących inspiracji na wystrój za pomocą bambusa zapraszamy do poprzedniego tekstu. Jak wykorzystać bambusowe lamele? Mogą one pokrywać część ściany lub całą jej powierzchnię. Zamontowane na frontach wyspy lub fragmencie ściany stworzą świetną kompozycję. Spotkać można także lamelowe ścianki działowe. Konstrukcja świetnie sprawdzi się do rozdzielenia pomieszczeń, np. salonu z aneksem kuchennym. Gotowe ścianki urozmaicić można przy pomocy taśmy LED.

Lamele bambusowe drewniane idealnie wpasują się do każdego pomieszczenia, nie tylko do kuchni czy łazienki. Dekoracje znajdą swoje zastosowanie również w jadalniach, salonach czy sypialniach. Wszystko zależy od gustu, ogólnego zamysłu oraz warunków panujących w mieszkaniu czy domu. Dzięki bambusowi są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości oraz stanowią element wygłuszenia.