Moment wynalezienia komputera rozpoczął rewolucję w pracy, jaką ludzie do tej pory znali. Za sprawą tej niesamowitej maszyny większość zadań, które zajmowały mnóstwo czasu i energii, mogła być wykonywana z łatwością. Technologia przyspieszyła tempo pracy, ale jednocześnie zwolniła tryb życia pracowników. Wraz ze spopularyzowaniem komputera, ludzie zaczęli siedzieć przy biurku o wiele dłużej niż dotychczas. Dzisiaj w Polsce siedzący tryb pracy prowadzi aż 70% osób czynnych zawodowo. Wobec tego większość populacji spędza co najmniej osiem godzin w lekko pochylonej pozycji siedzącej przy biurku. Jak to wpływa na zdrowie i czy można coś z tym zrobić?

biurko stojące

Jak siedzący tryb pracy niszczy kręgosłup

Ludzie z natury nie są stworzeni do trwania w pozycji siedzącej przez osiem godzin. Ból karku, górnej części grzbietu lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa to dopiero początek problemów, z jakimi związany jest siedzący tryb pracy. Dzieje się tak, ponieważ w tej pozycji krążki międzykręgowe są ściśnięte. W efekcie procesy, do których normalnie dochodzi, są utrudnione. Długotrwale niedożywione krążki międzykręgowe mogą spowodować zwyrodnienia stawów kręgosłupa, rwę kulszową czy dyskopatię. Są to poważne problemy, których absolutnie nie należy bagatelizować. Powinno się natomiast robić wszystko, aby zapobiec ich powstaniu.

biurko do pracy na stojąco
biurka  wysokie

Jak ratować kręgosłup

Kręgosłup ma się tylko jeden – nie można o tym zapomnieć. Jak więc mu pomóc? Oczywistym rozwiązaniem jest tu jak największa aktywność fizyczna po pracy. Jednak trzeba przyznać, że regularne i częste uprawianie sportu w życiu codziennym jest niebywale czasochłonne. Jednak nawet jeśli ktoś nie ma czasu chodzić na siłownię każdego dnia, małe aktywności – takie jak wejście po schodach czy spacer z psem – będą działać korzystnie. Nawet pięć minut krótkich ćwiczeń czy rozciągania sprawi wielką różnicę. Ruch, nawet najmniejszy, rozrusza stawy i poprawi krążenie krwi. Dobrym sposobem jest też stosowanie specjalistycznych ćwiczeń na kręgosłup, które mają za zadanie go wzmocnić.

No tak, ale wszystkie te czynności można wykonywać po pracy – czy jest jakiś sposób na polepszenie stanu kręgosłupa podczas niej? Jak najbardziej. Skutecznym sposobem jest wprowadzenie stojącego trybu pracy za pomocą biurka do pracy na stojąco.

Biurko do pracy na stojąco – innowacja czy chwyt marketingowy?

biurko do pracy stojącej

Wraz z pojawieniem się wiecznie ciągnącej się pandemii, wiele firm otworzyło się na możliwości pracy zdalnej. W związku z tym ogromny odsetek ludzi do teraz pracuje z domu, przy własnych biurkach. Tutaj właśnie pojawia się możliwość wymiany siedzącego modelu na biurko do pracy stojącej.

Praca w pozycji stojącej to ulga dla kręgosłupa, w szczególności krążków międzykręgowych. Podczas siedzenia są one stale ściskane. Uwolnienie ich od tej pozycji pozwala im na prawidłowe funkcjonowanie oraz przynosi niesamowite ukojenie i skutecznie niweluje ból. Warto dokonać wymiany na biurko do pracy na stojąco przede wszystkim ze względu na aspekt zdrowotny. A co, jeśli ktoś jest zainteresowany możliwością pracy stojącej, ale nie chce całkowicie zrezygnować z opcji siedzenia? Dla takich osób rozwiązaniem idealnym jest biurko do pracy na stojąco z możliwością regulacji wysokości. Obecnie na rynku dostępne są takie meble, które podnoszą się nawet do 128 centymetrów. Oznacza to, że mogą być idealnie dopasowane do wysokości osoby z nich korzystającej. Dodatkowo mogą one podnosić się elektrycznie, co zapewnia wygodę i szybkość zmiany rozmiaru.

Problemy z kręgosłupem i towarzyszący im nieustanny ból to poważne dolegliwości, którym lepiej zapobiegać zanim przemienią się w schorzenia i będą wymagać specjalistycznego leczenia. Pozycja siedząca jest wygodna, ale po pewnym czasie staje się uciążliwa. Podczas pracy warto ją zmieniać na przemian ze stojącą, aby nie obciążać kręgosłupa. Meble takie jak biurka do pracy na stojąco to nie tylko stylowe wyposażenie, ale także przedmioty ułatwiające dbanie o własne zdrowie.