Meble bambusowe cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników nietypowych aranżacji wnętrz. Rośnie bowiem zainteresowanie takimi stylami wnętrzarskimi, jak japandi lub miejska dżungla, które bazują na elementach z naturalnych surowców. Należy jednak mieć na uwadze, że drewno jest materiałem niezwykle „wyrozumiałym”… a przy tym pamiętliwym. Odpowiednio pielęgnowane odwdzięczy się pięknym, głębokim odcieniem. Zaniedbane natomiast może już nigdy nie wyglądać tak, jak świeżo po zakupie. Bambus nie jest tutaj wyjątkiem – również wymaga właściwej pielęgnacji, która wcale nie jest tak wymagająca, jak mogłoby się wydawać. Przybliżymy jej tajniki w dzisiejszym wpisie. Wyjaśnimy również, czego należy unikać podczas czyszczenia bambusowych mebli. 

Czego unikać przy czyszczeniu bambusowych mebli?

W domach często stosuje się stare, dobre sposoby na czyszczenie różnych powierzchni. Jak się jednak okazuje, niektórym powierzchniom mogą one solidnie zaszkodzić. Dla przykładu, przecieranie drewnianych frontów szafek szmatką nasączoną octem daje świetne efekty w przypadku sosny lub dębu. Natomiast na powierzchni bambusa ten naturalny środek czyszczący może pozostawić nieestetyczne przebarwienia. Drewno to bardzo źle znosi również kontakt z sokiem z cytryny i amoniakiem, również często używanych przy czyszczeniu drewnianych powierzchni. W przypadku bambusowych mebli, sięganie po wszelkie substancje żrące – zarówno te chemiczne, jak i naturalne – może skończyć się zniszczeniem unikatowej tekstury tego surowca.  

Warto pamiętać również o tym, że drewno to nie przepada za tarciem przedmiotami o ostrej powierzchni. Ścieranie zabrudzeń przy pomocy “druciaków” lub – co gorsza – papieru ściernego zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Bambus, zwłaszcza po zwilżeniu, jest bardzo podatny na zarysowania, które ciężko później zamaskować. Innym często popełnianym błędem jest wylewanie dużych ilości wody na powierzchnię mebli z drewna bambusowego. Robi się to zazwyczaj z myślą o tym, by plama – np. z zaschniętego ciasta lub resztek obiadu – namokła przed starciem jej, co znacznie usprawni porządki. Niestety, bambus po długotrwałym kontakcie z wilgocią może zacząć pleśnieć, a wtedy meble są już nie do odratowania. 

meble bambusowe

Jak prawidłowo czyścić bambusowe meble?

 

Skoro nie można sięgać po detergenty chemiczne i naturalne sposoby na plamy, to jak poradzić sobie z zabrudzeniami na powierzchni mebli z drewna bambusowego? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać – wystarczy wybrać delikatne, najlepiej ekologiczne mydło. W sklepach i drogeriach coraz łatwiej można znaleźć różnego rodzaju detergenty bazujące na łagodnych środkach spieniających – np. pozyskiwanym z oleju kokosowego cocamidopropyl betaine. Tego typu substancje są całkowicie bezpieczne dla delikatnej tekstury bambusowego drewna. Płyn wystarczy zaaplikować na mokrą ściereczkę z miękkiej mikrofibry, a następnie wetrzeć w plamę. Przyjemne w dotyku włókna z tworzywa sztucznego nie wchłaniają zbyt dużo wody, co zapobiega przypadkowemu zalaniu powierzchni bambusowych mebli. Następnie wystarczy pozostawić blat do naturalnego wyschnięcia. 

Zdarza się czasami, że często czyszczone powierzchnie wykonane z bambusa – np. meble kuchenne lub łazienkowe – zaczynają tracić swój intensywny kolor. Warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne oleje. Po wyschnięciu wyczyszczonej powierzchni można wetrzeć emolient przy pomocy ręcznika papierowego lub dłoni. Natłuszczenie powierzchni bambusowej nie tylko przywróci jej wcześniejszy kolor, ale też zwiększy jej odporność na wilgoć. Regularne wcieranie oleju zabezpieczy również meble przed wchłanianiem zabrudzeń.

A co z bambusowymi meblami ogrodowymi? 

 

Meble z drewna bambusowego świetnie prezentują się również w ogrodach. Niestety pozostawione same sobie będą szarzeć, wykruszać się, a po dłuższym czasie nawet rozpadać. Dlatego warto pamiętać o tym, by podczas ulewy, mżawki lub śnieżycy schować je w miejscu, w którym nie będą narażone na wilgoć. Warto jednak pamiętać o tym, by w schronieniu tym – np. piwnicy lub altance – panowała prawidłowa cyrkulacja powietrza. Ogrodowe bambusowe meble warto również chronić przed przesadnym nasłonecznieniem, ponieważ może to wpłynąć na kolor tego surowca. 

Co jednak, jeśli na powierzchni bambusowej ławeczki lub leżanki powstanie nieestetyczna, zaschnięta plama, z którą nie poradzi sobie żaden detergent? Można wtedy sięgnąć po bardzo drobny papier ścierny. Wyczyszczone miejsce należy jednak szybko posmarować woskiem, który uzupełni mikrouszkodzenia powstałe na powierzchni.