Blaty czy szafki drewniane do łazienki, powoli wracają do łask jako elementy aranżacji, w nowoczesnych projektach domów. Wiele osób uważa, iż jest to nie do pomyślenia – w łazience panuje nieustanna wilgoć i ciągłe ryzyko zalania wodą, która niszczy drewno oraz doprowadza je do gnicia. Nie jest to jednak prawdą – odpowiednio dobrane oraz zaimpregnowane elementy świetnie sprawdzą się w łazience, wiernie służąc przez dziesiątki lat, łącząc przy tym człowieka z naturą. Jak zatem dbać o drewniane meble, tak, aby przez długi czas cieszyć się ich użytkowaniem? Opowiemy sobie o tym w dzisiejszym tekście.

Odpowiednio dobrane i pielęgnowane drewniane meble posłużą latami

Wśród społeczeństwa krąży opinia, iż drewna nie powinno stosować się w kuchni oraz łazienkach – czyli miejscach, które narażone są na nieustanną wilgoć. Jest to jednak mitem, skoro z drewna wykonuje się nawet łodzie lub statki. Drewniane konstrukcje domów czy stolarka okienna również wytrzymują nieprzyjazne warunki atmosferyczne – co świadczy o tym, że odpowiednio dobrane oraz pielęgnowane drewno, jest w stanie służyć długi czas. Nie zapominajmy tutaj również o saunach, które niemal w całości budowane są ze specjalnego drewna, które wytrzymuje intensywną wilgotność i stałą obecność pary wodnej. Dodatkowym plusem są właściwości antybakteryjne. Wiele gatunków drzew posiada je naturalnie – dzięki czemu drobnoustroje nie mogą się rozwijać w ich strukturach. Właściwości antystatyczne nie przyciągają kurzu, a drewno samo w sobie nie uczula. Zatem jest to świetny wybór dla alergików.

blaty drewniane do łazienki

Jak dobrze zaimpregnować drewno w łazience?

Aby szafki i blaty drewniane łazienkowe miały rację bytu, nieodłącznym i obowiązkowym elementem jest ich odpowiednia impregnacja. Bez zabezpieczenia, drewno narażone jest na szkodniki, wilgoć oraz może ulec zniszczeniu poprzez gwałtowne zmiany temperatur. Gdy zamawia się blat łazienkowy na wymiar lub inne meble, zazwyczaj są one już zaimpregnowane fabrycznie. W przypadku kupna surowych desek i docinaniu elementów na wymiar, impregnację trzeba przeprowadzić we własnym zakresie. Tutaj najbardziej polecane przez ekspertów będą oleje, zawierające żywicę naturalnego pochodzenia. Nada to drewnu odporność na wilgoć, jednocześnie zachowując naturalny, usłojony wygląd. Olejowanie pozwala wnikać głęboko w strukturę elementów, co oznacza, iż nie są one chronione tylko z zewnątrz, ale kompleksowo. Drugą równie dobrą metodą, jest lakierowanie blatów łazienkowych na wymiar. Odpowiednie preparaty umożliwiają dostosowanie odcienia drewna do swoich upodobań, również zachowując jego naturalny wygląd. Lakier zapewnia właściwości antybakteryjne, ułatwia czyszczenie i chroni przed wilgocią. Pomiędzy lakierem a olejem istnieje jedna, zasadnicza różnica. Lakierowanie chroni materiał jedynie na powierzchni, co oznacza, że podczas impregnacji tym właśnie preparatem trzeba zachować nie lada precyzję, aby pokryć całą powierzchnię. Najlepiej będzie wykonać to wielowarstwowo, aby mieć stuprocentową pewność, iż materiał nie ulegnie zniszczeniu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru drewnianych mebli? W poprzednich tekstach opowiedzieliśmy sobie szerzej o blatach łazienkowych oraz o tym, jak je wybrać do swojego domu – zapraszamy!

Drewno świetnie przełamuje chłód ceramicznych wanien oraz umywalek czy chromowanych baterii. Doskonale wyważona aranżacja sprawia, iż pomieszczenie nie jest tylko łazienką. Ciepło, które daje drewno, tworzy przytulny azyl, miejsce przeznaczone do długich wieczornych kąpieli oraz relaksu – pomieszczenie zamienia się w prywatne SPA. Drewniane łazienki to już nie tylko marzenie, taka kompozycja jest w zasięgu ręki każdego, wystarczy podejść do sprawy z dobrej strony. Należy starannie dobrać materiał, wszystko skrupulatnie zaplanować oraz zaimpregnować go tak, aby służył dziesiątki lat, sprawiając przyjemność z użytkowania pomieszczenia. Lubisz egzotykę i zastanawiasz się jak stworzyć wymarzoną łazienkę za pomocą bambusa? Zapraszamy do poprzedniego tekstu!