pytania i odpowiedzi

informacje techniczne nt drewna bambusowego

Czym różni się klejonka od sklejki bambusowej?

Po rozcięciu wzdłuż łodyg bambusa, powstają listewki, które po sklejeniu i sprasowaniu tworzą klejonkę bambusową, czyli płytę jednowarstwową. (klejonka=płyta jednowarstwowa). Układając kolejno wzdłuż i w poprzek kilka klejonek a następnie sklejając je i sprasowując, tworzy się sklejki wielowarstwowe.  

Jak wytrzymały jest bambus? Do czego można go porównać?

Bambus, z botanicznego punktu widzenia, to trawa, bardzo szybko rosnąca (nawet 1m na dobę!). Swą twardością przewyższa naszego rodzimego dęba o około 10% a do jej obróbki wystarczą narzędzia i maszyny, takie, jak do drewna bukowego czy dębowego. 

Robione z bambusa płyty mają  bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie wytrzymują trudne warunki (wysokie temperatury, wilgotność, zmienne warunki), ale producent zaleca, aby zawsze konserwować je olejem czy lakierem. 

Czy bambus to drewno?

Według ekspertyzy Instytutu Technologii Drewna z Poznania z dnia 25 czerwca 2010r. płyty bambusowe zaliczane są do drewna. Dlatego też każdą płytę należy

odpowiednio zabezpieczyć, aby z czasem pod wpływem czynników zewnętrznych nie zaczęła pękać i zmieniać swoich właściwości. Płyty bambusowe można zabezpieczać tymi samymi środkami co drewno (oleje, lakiery, woski). 

Jak uzyskuje się kolor bambusa?

Kolor drewna bambusowego uzyskuje się w sposób naturalny poprzez proces karmelizacji cukru zawartego we włóknach bambusa. Im dłużej bambus poddawany jest wysokim temperaturom (parowaniu), tym ciemniejszy kolor uzyskuje materiał. Istotne jest, że kolor pozyskuje cała deska, nie tylko jej powierzchnia (jak dzieje się przy lakierowaniu czy bejcowaniu), dzięki czemu płyta nie zmieni koloru w trakcie jej użytkowania. 

Jakie certyfikaty posiadają Państwa płyty?

Nasze surowce posiadają certyfikat FSC (Forest Stewardship Council,), który gwarantuje, że pozyskane drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, zachowując jego żywotność oraz bogactwo biologiczne. Kupując produkty z certyfikatem FSC kupujemy świadomie i odpowiedzialnie.

Czy posiadają Państwo kartę techniczną płyt bambusowych?

tak, karta techniczna dostępna jest pod tym linkiem.

Czy płyty bambusowe są bezpieczne dla zdrowia?

Jak najbardziej TAK! Wszystkie nasze produkty posiadają klasę E1 emisji formaldehydu. Na zamówienie możliwe jest wyprodukowanie płyt o klasie E0. Klasa E0 oznacza, że produkty mogą mieć kontakt z żywnością i mogą zostać przeznaczone do produkcji asortymentów dla dzieci. Ponadto w Internecie można znaleźć wiele badań potwierdzających bakteriobójczość i antyseptyczność włókien bambusowych.

Dlaczego po przecięciu płyty wielowarstwowej, w przekroju występują czasami ubytki?

Wewnętrzne warstwy wielowarstwowych płyt składają się z wielu listwewek bambusa, które mogą tworzyć w tych warstwach małe puste przestrzenie (ubytki).  Taka jest natura listewek bambusa. Jeśli po przecięciu płyty, na jej boku przestrzenie są widoczne, zalecamy, aby wypełnić je specjalną szpachlą do drewna i oszlifować. Z reguły, jeśli zamawiają Państwo u nas płytę pociętą na formatki, takie ubytki są przez nas uzupełniane. Jeśli tną Państwo płyty we własnym zakresie, mogą Państwo nabyć specjalną szpachlę u nas i uzupełnić ubytki.

Czy odcień drewna w rzeczywistości będzie taki sam jak na zdjęciach?

Bambus to surowiec naturalny, dlatego jego struktura a także odcień w każdej płycie może się nieco różnić. Drewno bambusowe ma niejednorodną, wyjątkową strukturę, ponieważ składa się ze sprasowanych ze sobą listewek bambusa i jest to urok tego drewna. Kolory drewna, które zaprezentowane są na naszej stronie są tylko poglądowe, dlatego aby upewnić się, czy odcień Państwu odpowiada, prosimy przed złożeniem zamówienia zapoznać się z naszym próbnikiem (można go obejrzeć u nas lub zamówić przez nasz sklep interentowy). 

Czy po zaolejowaniu drewno zmieni odcień?

Tak. Każde surowe drewno ma zgaszony, lekko blady odcień. Olej, wnikając w strukturę drewna wydobywa jego żywe barwy. Dzięki olejowaniu, drewno ciemnieje o kilka tonów (im ciemnieszy odcień drewna, tym większa różnica po zaolejowaniu). Oznacza to, że np. bambus naturalny po zaolejowaniu będzie wyglądał bardzo podobnie co w stanie surowym, ale bambus karmelowy lub czekoladowy nabierze żywego, ciepłego i ciemnego odcienia. Dlatego warto zamówić u nas próbki i pokryć je olejem (może być nawet olej spożywczy), aby upewnić się, czy taki odcień pasuje do Twojego wnętrza.

pielęgnacja drewna bambusowego

Jeśli kupię surową płytę, czy muszę ją czymś zabezpieczyć?

Tak, ponieważ bambus to też drewno, będzie on z czasem „pracował” – włókna będą się kurczyć i rozszerzać, co może prowadzić do pęknięć. Aby temu zapobiec radzimy pokryć płyty lakierem, olejem lub woskiem. Jeśli nie chcą tego Państwo robić samodzielnie, można zamówić u nas zabezpieczone płyty, gotowe do montażu.

• Lakierowanie: można stosować wszystkie rodzaje lakierów przeznaczonych do drewna. Lakiery dyspersyjne mogą powodować lekki wznos mikro-włókien bambusa ponad powierzchnię. Dotyczy to zwłaszcza nakładania pierwszej warstwy. Po dokładnym przeszlifowaniu i nałożeniu drugiej warstwy, powierzchnia będzie znowu gładka.

• Olejowanie: zalecamy nakładanie oleju bardzo cienko. Ponieważ bambus jest bardzo gęsty, olej wchłania się stosunkowo wolno, dlatego zbyt gruba warstwa oleju może prowadzić do różnic połysku i długiego czasu schnięcia. Zalecamy zastosowanie co najmniej 2 warstw. 

Jak dbać o drewno bambusowe?

Tak jak o każde inne drewno 🙂 Do mycia powierzchni polecamy roztwór wody i płynu do mycia naczyń, który jest najdelikatniejszy dla drewnianych powierzchni. Nie polecamy używania preparatów zawierających alkohol i silne środki myjące, które mogą naruszyć powłokę ochronną. Co kilka miesięcy (lub raz do roku, w zależności od stopnia użytkowania powierzchni) radzimy przetrzeć powierzchnię olejem do drewna. Czynność ta znacznie wydłuży żywotność mebli i zabezpieczy je przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak olejować drewno bambusowe?

Olejowanie to bardzo prosta i przyjemna czynność. Wszystkie zamówione u nas surowe meble, zwykle są już przygotowane pod olejowanie. Oznacza to, że ich powierzchnia została odpowiednio wyszlifowana, odpylona, krawędzie wykończone a boki blatów dokładnie sprawdzone w celu uzupełnienia ubytków, które naturalnie występują w drewnie bambusowym. 
Olejowanie w kilku krokach:
1. Przygotuj powierzchnię roboczą (połóż blat na kartonie lub gazetach) i niezbędne do olejowania narzędzia: olej do drewna (możesz użyć każdego oleju do drewna lub olejów, których sami używamy i które dostępne są w naszym sklepie online), rękawiczki jednorazowe, szmatka / gąbka / bezpyłowy ręcznik papierowy, papier ścierny (granulacja ok. P150).
2. Nałóż cienką warstwę oleju i dokładnie rozprowadź ją po powierzchni. Wykonuj ruchy rozprowadzające wzdłuż słojów drewna. Pamiętaj, aby zaolejować także boki blatu 🙂 Sprawdź pod światło, czy olej został równomiernie rozprowadzony i czy nie widać na nim smug i zacieków. To bardzo ważne! Jeśli pozostawisz smugi, po wyschnięciu będą one widoczne a blat straci na estetyce.
3. Zostaw do wyschnięcia (w zależności od rodzaju oleju, temperatury pomieszczenia i gatunku drewna od 4 do 12h).
4. Po wyschnięciu pierwszej warstwy przetrzyj blat delikatnie papierem ściernym. Po nałożeniu oleju mikro-włókna bambusa lekko się podniosą, co spowoduje, że powierzchnia będzie szorstka w dotyku. Lekkie oszlifowanie spowoduje pozbycie się mikro-włókien i wygładzenie powierzchni.
5. Odpyl powierzchnię. Możesz użyć do tego lekko wilgotnej szmatki.
6. Pokryj blat drugą warstwą oleju. W zależności od przeznaczenia, dwie warstwy powinny wystarczyć. Jeśli blat będzie narażony na częsty kontakt z wodą, radzimy zaolejować blat nawet 3 razy. 
7. Po wyschnięciu obróć blat na drugą stronę i powtórz wszystkie krotki.
8. Olej po wyschnięciu zwykle twardnieje jeszcze przez kilka następnych dni, dlatego radzimy, aby wstrzymać się od intensywnego korzystania z powierzchni przez ten czas.

zamówienia

Co można u nas zamówić?

Realizujemy nawet najmniejsze zamówienia np. pojedyncze półki, elementy mebli, akcesoria itp, aż po duże realizacje, takie jak wykończenia biur i sklepów, meble na wymiar (takie jak fronty, blaty), schody (stopnice), parapety itp.

Mamy wszystkie potrzebne maszyny do sklejania płyt i pełnej obróbki stolarskiej (m.in. prasy, maszyna CNC, lakiernia).

Dostaną Państwo u nas surowe, lecz przygotowane (wyszlifowane ) płyty, które są gotowe do zabezpieczenia lakierem czy olejem we własnym zakresie. Na życzenie możemy zaimpregnować (polakierować lub zaolejować) gotowe elementy – posiadamy bowiem sprawdzone oleje (m.in. do blatów kuchennych i przedmiotów mających kontakt z żywnością).

Jak złożyć zamówienie i dowiedzieć się ile będzie kosztowało?

 

Wszystkie zamówienia realizujemy mailowo po szczegółowym uzgodnieniu projektu. Aby otrzymać wycenę, prosimy wypełnić nasz formularz, który krok po kroku przeprowadzi Państwa przez cały proces. LINK DO FORMULARZA

Oprócz wypełniania formularza, można też wysłać zapytanie bezpośrednio na maila: info@bambusowe.com

W zapytaniu prosimy zawrzeć wszystkie poniższe informacje (!), które są nam niezbędne do dokładnej kalkulacji:

  • rysunek (może być odręczny) / projekt / wymiary (długość x szerokość x grubość);
  • wskazanie krawędzi i narożników do zaokrąglenia (przypominamy: płyta posiada 8 krawędzi i 4 narożniki 🙂 );
  • informację o wykończeniu: brak / olejowanie / lakierowanie;
  • adres dostawy (aby dokładnie podać koszt dostawy);
  • nr telefonu (bardzo często niezbędna jest rozmowa telefoniczna, aby doprecyzować niektóre kwestie – prosimy nie pomijać tej informacji).

UWAGA: przy podawaniu wymiarów prosimy pamiętać, że pierwszy wymiar oznacza: wzdłuż listewek bambusa (np. formatkę 600x1000mm przytniemy tak że listewki (słoje) będą wzdłuż wymiaru 600mm)

Jakie są terminy realizacji?

Realizację zamówienia rozpoczynamy dopiero po otrzymaniu pełnej przedpłaty.

Zamówienie na surowe płyty bambusowe zwykle realizujemy w ciągu 3 dni roboczych. Klejenie płyt na specjalne zamówienie wydłuża termin o kilka dni.

Zamówienia na surowe (nieimpregnowane) fronty i blaty realizujemy w ciągu 7-14 dni roboczych.

Zamówienia na produkty lakierowane lub olejowane realizujemy w ciągu 7-20 dni roboczych (w zależności od wielkości zamówienia).

Transport, kurier, opakowanie.

Dokładamy starań, aby nasze produkty były bezpiecznie zapakowane i nie uległy uszkodzeniu w transporcie.

Transport blatów i frontów wyceniamy indywidualnie.

Na terenie Warszawy i jej okolic możemy dowieźć naszym transportem. Możliwy jest także odbiór osobisty w Warszawie Wesołej.

Czy dostanę fakturę (dowód zakupu)?

Oczywiście, zawsze na zakończenie zlecenia, przy wysyłce towaru lub jego odbiorze, wysyłamy mailowo fakturę VAT 23%. 

kontakt

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy!

13 + 10 =

Zoria Group sp. z o.o.

ul. Gajowa 4, 05-075 Warszawa
NIP: 9522167502
REGON: 368226880
KRS: 0000693148

tel. 695409808
email: info@bambusowe.com
numer konta (Nest Bank): 03 1870 1045 2078 1066 2658 0001