drewno bambusowe

Cieszy się coraz większą popularnością, głównie dlatego, że jest ekologiczną alternatywą dla drewna i posiada wiele zalet. W internecie znajdziemy dużo informacji mówiących o tym, że bambus jest trwały i odporny na uszkodzenia, które zestawiane są z opiniami według których jest miękki, jednobarwny, a także nietrwały. Doskonale wiemy, że ciężko jest podjąć jakąkolwiek decyzję czytając tak różne informacje, dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy się sprawdzić co jest prawdą, a także obalić mity.

Bambus – gdzie kupić, jaka cena? – Rozwiewamy wątpliwości

Zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są 3 rodzaje tego materiału, wśród nich wyróżniamy ten sklejany wertykalnie, horyzontalnie oraz skręcany. Różnią się one od siebie poziomem twardości i wyglądem – najbardziej miękki jest ten sklejany horyzontalnie. Rozpoznać go można po szerokich listewkach. Nieco twardszy natomiast jest bambus wertykalny, który wyróżnia się bardzo wąskimi listewkami. Oba gatunki bambusa, zarówno wertykalne jak i horyzontalne twardsze są od popularnego dębu. Najtwardszym rodzajem jest bambus skręcany (strand-woven), osiągający ok. 109 MPa, czyli ponad 2.5 raza twardszy od naszego rodzimego dębu. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić go od innych gatunków drewna, ponieważ listewki bambusa są praktycznie niewidoczne. Ponieważ drewno tego typu uzyskuje się poprzez sklejanie ze sobą, a następnie sprasowywanie wielu pojedynczych listewek bambusa, warto zwrócić uwagę na jakość surowca. Gorsza jakość powodować będzie gorsze właściwości fizyczne drewna, a takie blaty niestety można często dostać w popularnych sieciówkach, co niepotrzebnie psuje opinię o tym wspaniałym materiale.

drewno bambusowe 1

Drewno z bambusa – właściwości

1. Trwałość

Mimo mitów mówiących o tym, że tworzywo to jest miękkie i łatwe do uszkodzenia wiadomo już, że tak nie jest. Idealnym przykładem na zobrazowanie wytrzymałości jest, to, że średnia twardość deski dębowej wynosi 36 MPa (megapaskali), natomiast bambusa sklejanego wertykalnie 38 MPa, a przypominamy, że jest to najbardziej miękki typ drewna spośród surowca bambusowego dostępnego na rynku. Jeśli poszukujesz wyjątkowej twardości i odporności na uszkodzenia, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie bambus skręcany, który jest jednym z najtwardszych dostępnych na rynku gatunków drewna. Bambus skręcany idealnie sprawdzi się w miejscach, które są mocniej eksploatowane, takie jak podłogi, schody czy blaty kuchenne.

2. Przyjazność dla środowiska

Tym, co wyróżnia ten materiał na tle innych, jest nie tylko atrakcyjna cena czy właściwości, ale także krótki czas uprawy i produkcja wytwarzająca ujemny ślad węglowy. Ujemny ślad węglowy oznacza, że roślina jaką jest bambus podczas swojego wzrostu pochłania więcej dwutlenku węgla, niż jest łącznie wytwarzane w całym cyklu produkcyjno-transportowym! Pamiętaj jednak, że jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić ten materiał z przeznaczeniem do łazienki czy innych pomieszczeń, wybieraj zawsze certyfikowanych producentów. Wtedy zyskasz pewność, że surowiec jest dobrej jakości, wart swojej ceny i tworzony z zachowaniem odpowiednich standardów.

3.Tworzenie różnorodnych aranżacji

Bambus dzięki swoim właściwościom sprawdzi się do łazienki, pokoju dziennego, kuchni oraz ogrodu. Jednak to nie wszystko! Wiele osób rezygnuje z niego, ponieważ kojarzy je z najczęściej spotykanym bambusem horyzontalnym w kolorze słomkowym, który nie każdemu może się podobać. Dzięki temu, że technologia produkcji tego drewna ciągle ewoluuje, na rynku dostępny jest bambus, który do złudzenia przypomina standardowe gatunki drewna. W dodatku dostępny jest w wielu odcieniach, które uzyskane zostały w naturalny sposób, poprzez proces karmelizacji cukru zawartego we włóknach bambusa. Dlatego kupując drewno u dystrybutora tego surowca, znajdziesz zarówno ten w naturalnym, słomkowym kolorze, jak i karmelowym czy też tygrysim.

bambus drewno,

Zanim zdecydujesz się na zakup

Pamiętaj, tak jak zostało wspomniane już wcześniej, drewno najlepiej jest kupić u producenta, który posiada odpowiedni certyfikat. Jeśli chcesz, aby było trwałe i wytrzymałe, zwróć uwagę także na cenę. W przypadku omawianego surowca niska cena jest wskaźnikiem niskiej jakości, ponieważ do jego produkcji zostały użyte gorszej klasy tyczki bambusowe i słabej jakości żywica, która łączy listewki tworząc jednolitą płytę. Ponadto cena wskazywać może na fakt, iż surowiec z którego zostały wykonane płyty nie posiada certyfikatów, świadczącej o kontrolowanej uprawie tegoż surowca. Drewno z bambusa, które nie posiada certyfikatu FSC niekoniecznie będzie już ekologiczne.

Wiele mitów dotyczących tego tworzywa pojawia się właśnie przez to, że klienci często z uwagi na niską cenę, kupują tani, słabej jakości surowiec, który niestety bardzo szybko zaczyna się psuć i nie wykazuje wszystkich właściwości dobrej klasy drewna tego gatunku. Dlatego jeśli chcesz, aby Twój blat czy schody posłużyły Ci długie lata, warto zainwestować w dobrej jakości, certyfikowany surowiec.

bambus drewno 3