Drewniane fronty meblowe do kuchni powinny być nie tylko efektowne, eleganckie i stylowe, ale też przede wszystkim wykonane z materiałów o najwyższej jakości. Muszą być odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wilgoci. W końcu podczas gotowania ulatnia się para wodna, która może bez problemu zniszczyć fronty słabe jakościowo. Dodatkowo meble kuchenne są bezustannie eksploatowane – otwierane i zamykane. W tym pomieszczeniu świetnie sprawdzą się więc fronty bambusowe. Dlaczego? Odpowiemy na to pytanie w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego fronty drewniane do szafek kuchennych?

Drewno świetnie się prezentuje dzięki unikatowemu rysunkowi usłojenia i charakterystycznej fakturze drewna. Jest też trwałe i bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Fronty z litego drewna, szczególnie najtwardszego – tj. dębu czy buku – to świetny wybór nie tylko do kuchni. Sprawdzą się także w pokoju dziecięcym, sypialni czy nawet łazience. Szczególnie warte uwagi są jednak meble bambusowe.

Bambusowe meble kuchenne mają bardzo wyszukany, elegancki charakter. Jednym z wielu powodów, dla których warto je wybrać, jest ich unikalność. W końcu nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Każdy element z zestawu będzie mieć inne zabarwienie i usłojenie. Schematy oczywiście są w pełni spójne, jednak daleko im do symetrii rodem prosto z taśm maszynowych. Front kuchenny drewniany z bambusa prezentuje się więc niezwykle naturalnie i schludnie.

blaty kuchenne drewniane

Następnym aspektem przemawiającym za wyborem drewnianych frontów do szafek jest naturalność. Mówiąc najprościej jak się da – drewno bambusowe jest zdrowe. Samo w sobie jest w stu procentach naturalne, a ekologiczne preparaty stosowane do impregnacji nie mają żadnego wpływu na ludzki organizm. Ma również właściwości antystatyczne, nie przyciąga kurzu i zarazków, co sprzyja osobom cierpiącym na alergię. Ogromną zaletą drewna bambusowego jest także higroskopijność – ma zdolności do absorpcji i oddawania wilgoci z otoczenia, dlatego zachowa się w dobrym stanie bez względu na warunki panujące wewnątrz.

Za bambusem przemawia również jego elegancja. Naturalny surowiec prezentuje się o niebo lepiej niż syntetyczny wytwór. Meble z płyty wiórowej lub MDF wydają się eleganckie i bardzo estetyczne, jednak z czasem ukazują swoje wady. Materiał przyciąga kurz i zabrudzenia, w wyniku eksploatacji matowieje i odpryskuje. W przypadku frontu drewnianego kuchennego z bambusa jest jednak zupełnie odwrotnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie wyglądał jak nowy, a proces starzenia doda mu jedynie unikalnego charakteru.

Dla zainteresowanych – ostatnio omawialiśmy kilka pomysłów na wystrój kuchni oraz reszty domu za pomocą mebli bambusowych w naszych dwóch tekstach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Obróbka mebli bambusowych

Fronty drewniane do szafek kuchennych mogą mieć różną grubość i wykończenie. Bardzo łatwo poddaje się je obróbce. Dzięki temu coraz popularniejsze robią się fronty drewniane i blaty na wymiar. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni w kuchni, co jest bardzo istotne w przypadku małego metrażu. Bambus jest podatny na wszelkiego rodzaju obróbkę, dzięki czemu można nadać mu dowolny kształt. Ten surowiec daje architektom spore pole do popisu – meble mogą mieć różny charakter, od minimalistycznego do bardzo dekoracyjnego.

Przy zakupie frontów drewnianych do szafek kuchennych z bambusa należy jednak pamiętać o prawidłowej impregnacji. Ochroni ona meble przed wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Drewniane fronty są również bardzo ciężkie, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość użytych zawiasów. Muszą one wytrzymać spory ciężar przy dosyć sporej eksploatacji mebla.

Drewno bambusowe to najlepszy wybór, jeśli chodzi o drewniane fronty meblowe. Obydwa surowce są w stu procentach naturalne. Wymagają jedynie starannej pielęgnacji, która wcale nie jest tak trudna i czasochłonna jak mogłoby się wydawać. W poprzednim tekście opisaliśmy, jak należycie dbać o bambusowe meble.