Blaty łazienkowe drewniane, czyli elegancja klasyki

Drewno – materiał, który nie bez powodu uznawany jest za jeden z najbardziej klasycznych materiałów, jaki można wykorzystać do wykończenia łazienki. Powody są tu różne, i wiele zależy od punktu widzenia – jedni powiedzą, że swoją ponadczasowość zapewnia swej elegancji, inni natomiast doceniają ciepło i przytulność, jaką wprowadza swą obecnością do każdego pomieszczenia. Nieważne jednak, kto jakie ma zdanie, fakty są jasne – nawet przy stale zmieniających się trendach wnętrzarskich, drewno nigdy nie wyjdzie z mody…

Podobnie zresztą jak ceramika.

Ceramika w łazience jest stałym elementem, który – podobnie jak drewno – czuje się na rynku niezwykle bezpiecznie. Dochodzi tutaj nawet do momentu, gdzie ciężko sobie wyobrazić wykonanie zlewu czy innych elementów armatury z innego materiału niż ceramika! Zważywszy na ten fakt, nie sposób nie zadać sobie pytania – jak zestawić ze sobą te dwa ponadczasowe elementy tak, by tworzyły one ze sobą spójną całość?

Drewno i ceramika – połączenie idealne

Odpowiedź na zadane wcześniej pytanie brzmi – bardzo łatwo. Drewno i ceramika to materiały, które świetnie się uzupełniają. Oba są bardzo uniwersalne i gdy zestawić je razem, tworzą spójne połączenie surowości i ciepła, które łączą się w eleganckim kontraście dwóch zupełnie odmiennych światów. Ostateczny efekt zawsze jest oszałamiający – nieważne czy wykorzystuje się go jako podstawa stworzenia pięknej łazienki, czy też eleganckiego przedpokoju czy kuchni.

Oczywiście temat został podjęty szerzej – mowa tu nie tylko o armaturze, ale również o połączeniu płytek z drewnianymi elementami wystroju. Jak ma się to jednak do pierwotnego tematu, jakim jest zestawienie blatu łazienkowego z umywalką?

Jak dobrać blat łazienkowy do umywalki?

W dużej mierze zależy to samej umywalki i tego, jakiego będzie ona koloru. Jakkolwiek na to w końcu nie spojrzeć, do umywalki czarnej należy dobrać drewno innego koloru niż do umywalki białej! A jakie byłyby to konkretnie rodzaje drewna?

Drewno do umywalki białej

Do białych umywalek najlepiej pasują czarne lub brązowe blaty drewniane do łazienek. Ciemna barwa genialnie kontrastuje z klasyczną bielą, szczególnie jeżeli doda się do tego mocne oświetlenie. Dlaczego? By zapobiec tworzeniu się cieni, które mogłyby zaburzyć kompozycje.

Warto tu także wspomnieć o elementach dodatkowych, takie jak krany, kurki oraz tym podobne dodatki. W tej aranżacji najlepiej będzie zachować je w barwie klasycznej stali, jednak można także eksperymentować z formą i dodać do łazienki nuty ekstrawagancji poprzez wykorzystanie elementów stalowych w barwie złota.

Czarne umywalki i jasne blaty

Do czarnych umywalek natomiast najlepiej sprawi się… bezbarwne drewno. Takie połączenie prezentuje się bardzo efektownie i stonowanie. Biel drewnianego blatu łazienkowego podkreśli odcienie czarnej umywalki, a także całej aranżacji. Zestawienie tego typu najlepiej zaprezentuje się przy zachowaniu czerni jako motywu przewodniego, więc warto postawić również na czarne kurki, krany czy haczyki.

Należy tu też wspomnieć, że tutaj duże znaczenie może mieć nie tylko oświetlenie, ale również i lustro. W tym przypadku im większe, tym lepsze!

Pomysł z wykorzystaniem blatów bambusowych do łazienki

Skoro już wiadomo, iż drewno wraz z ceramiką tworzy ciekawe, ponadczasowe połączenie, warto przejść do konkretnego pomysłu na aranżację. Tutaj warto wziąć pod uwagę wykorzystanie drewna bambusowego jako motywu przewodniego. Dlaczego? Gdyż jest to doskonały zamiennik tradycyjnego drewna – zarówno pod kątem wyglądu, jak i wytrzymałości na wodę i ścieranie. Ponadto, blaty bambusowe mają naturalną teksturę, która dodaje łazience uroku.

Dobrym początkiem będzie dobranie jasnej, klasycznej umywalki w kolorze białym ze stalowymi elementami. Do niej należy dobrać blat bambusowy do łazienki o ciemniejszej barwie, by stworzyć swoisty kontrast między elementami. Tutaj należy jednak pamiętać: aby mieć pewność, że drewno bambusowe będzie służyło przez lata, należy upewnić się, że produkt ma odpowiedni certyfikat FSC.

Później całość można rozwinąć poprzez dodanie dużego lustra i oświetlenia rozbijającego ewentualne cienie powstające między umywalką a blatem. Na koniec natomiast można wykończyć całość poprzez dodanie spójności – w tym przypadku, osiągnąć ją można poprzez wykorzystanie stali jako motyw przewodni łazienki.

To jest oczywiście tylko jedna z wielu możliwości. Jeśli szukacie inspiracji, zapraszamy do tego wpisu!

Blaty drewniane do łazienek i ceramika jako połączenie idealne

Aktualne trendy wskazują, że wykorzystanie drewna w aranżacji łazienki nieprędko wyjdzie z mody… O ile kiedykolwiek znudzimy się tym połączeniem! Jeśli więc planujecie remont lub odświeżenie łazienki – weźcie pod uwagę ponadczasowe połączenia drewna i ceramiki!